Jogosítványok
Az iskolai diákönkormányzatok működéséről az 1993. évi LXXIX. törvény a közoktatásról, külön fejezetben szól. Alábbiakban a törvény által meghatározott jogi keretek, illetve ezeknek iskolánkban történő alkalmazása olvasható.
Amennyiben az iskola tanulóinak több mint 50%-ának képviselete biztosított a diákönkormányzatban, abban az esetben a diákönkormányzat eljárhat az iskola egészét érintő ügyekben.
(Iskolánkban - a magas tanulói létszám miatt, a hatékony működés érdekében - a Szervezeti és Működési Szabályzat alapján osztályonként 3 tanuló kerül megválasztásra, vehet részt az iskolai diákönkormányzat munkájában.)
A diákönkormányzat - a nevelőtestület véleményének kikérésével - dönt saját működéséről, a működéséhez biztosított anyagi keret felhasználásáról, hatáskörei gyakorlásáról, egy tanítás nélküli munkanap programjáról, az iskolai tájékoztatási rendszer létrehozásáról (iskolaújság, iskolarádió, faliújság), a diák szerkesztők személyéről.
A diákönkormányzat térítésmentesen használhatja az iskola helyiségeit és berendezéseit.
(Diákönkormányzatunk rendszeres megbeszéléseket tart, általában péntekenként, a 8. órában. Amennyiben sürgős feladatok adódnak egy-egy programmal kapcsolatban, úgy az iskolarádión keresztül értesítjük a DÖK tagjait a megbeszélés helyéről és idejéről. A megbeszélések és a rendezvények lebonyolítására, az iskola minden esetben biztosítja a diákönkormányzat számára a szükséges helyiségeket és technikai berendezéseket.
Működési körünk elsősorban az iskolai rendezvények megszervezésére, lebonyolítására terjed ki. Ennek keretében használjuk fel a törvény által biztosított egy tanítás nélküli munkanapot, melyen hagyományosan az iskolai Tehetségkutató versenyt rendezzük meg.
Második éve rendszeresen jelenik meg az iskolaújság, melynek külön diák és tanár szerkesztősége van. Diákönkormányzatunk a lapban állandó rovattal rendelkezik.
Idei feladatvállalásunk az iskolarádió állandó sugárzásának, valamint az iskolai honlapon, önálló DÖK-oldalnak a beindítása.
Az iskola vezetése a programokhoz szükséges anyagi keretet minden esetben biztosítja, így anyagi nehézségekkel diákönkormányzatunk nem küzd!)
A diákönkormányzat véleményt nyilváníthat, javaslattal élhet a nevelési-oktatási intézmény működésével és a tanulókkal kapcsolatos valamennyi kérdésben.
(Iskolánkban minden tanévben megrendezésre kerül a Diákparlament, melyen az osztályok javaslatai, észrevételei kerülnek megvitatásra. A diákparlamenten részt vesz az iskola vezetése, a tantestület tagjainak is lehetősége van a részvételre. Osztályonként 4 fő képviseli a tanulóközösséget. A diákparlament előkészítésénél 4 szekcióban - házirend, tanár-diák kapcsolatok, programok, egyéb - kerülnek az osztályok által delegált képviselők elé a javaslatok, melyeket megvitatásuk után visznek a képviselők a diákparlament elé. A diákparlamenten számol be a DÖK elnöke a pénzügyi keret felhasználásáról, és itt kerül megválasztásra a diákönkormányzat elnöke.)
A diákönkormányzatok jogosultak szövetséget létesíteni, illetve ilyenhez csatlakozni.
(Ez idáig iskolánkhoz nem érkezett ilyen megkeresés valamely szervezet részéről, és a diákok sem jelezték ez iránti érdeklődésüket.)
A törvény lehetőséget biztosít a diákönkormányzat számára, hogy egyetértési jogot gyakoroljon a tanulókat érintő kérdésekben, a szervezeti és működési szabályzat elfogadásakor és módosításakor, a tanulói szociális juttatások elosztási elveinek meghatározásakor, valamint az ifjúságpolitikai célokra biztosított pénzeszközök felhasználásakor. Egyetértési jogot gyakorol a házirend elfogadásakor és módosításakor.
(Ezen jogkörök gyakorlására az iskola vezetése alkalmanként, illetve a diákparlamenten keresztül lehetőséget biztosít a diákönkormányzat számára.)