Erasmus projekthét Finnországban
Terveisiä Suomesta! Üdvözlet Finnországból!
Katajanokka, Oodi, Suomalais-venäläinen koulu... csak néhány érdekes csengésű tulajdonnév finnül, melyek a tanév kezdetekor még ismeretlenül hangzottak volna 13 Finnországba látogató diákunk számára, mostanra azonban életreszóló élményeket idéznek. Mindennapos ismerősként cseng fülükbe Helsinki ritmusos hangzású szigete, a Katajanokka, mely a villamoson emlékeztette őket szállásuk közeledésére a Finn-Orosz Gimnáziumban, azaz a Suomalais-venäläinen koulu épületében töltött délelőttök vagy a világ egyik legizgalmasabb, könyvtára, az Oodi (magyarul: Óda) felkeresése után.
Iskolánk orosz célnyelves és másodnyelves tanulóinak képviselői kísérőtanáraikkal igen tartalmas Erasmus-projekthetet töltöttek a finn fővárosban, melynek témája a digitalizáció volt. Betekintést nyertek a partneriskola mindennapi életébe, kipróbálhatták orosz nyelvtudásukat finn-orosz kortársaikkal. Interaktív, gondolatébresztő kiállítást tekintettek meg a Technológiai Múzeumban, valamint feledhetetlen délutánt töltöttek a világ egyik legkorszerűbb könyvtárában. Nem utolsó sorban az észt fővárosba, Tallinnba is ellátogattak, ahol sikeresen ötvözték a város klasszikus szépségének modern megismerését, korszerű „immerzív” digitális applikáció segítségével.
A projekt témában történő elmélyülés mellett más feledhetetlen és megtisztelő lehetőségekben is részük volt: a finnországi Magyar Nagykövetségen Breuer Klára Nagykövet Asszony és Benedekné Hamar Ildikó Konzul Asszony fogadta a xántusos delegációt, s miután meghallgatták az iskola bemutatását, betekintést engedtek a nagykövetség működésébe és diplomáciai feladatköreikbe. A látogatást követően Nagykövet Asszony levelében az alábbi sorokkal méltatta diákjainkat (részlet a levélből): „A diákokra legyenek nagyon büszkék (…) Érettek, kedvesek, szóval nagyszerűek voltak.”
Ugyanezen a napon az Erasmus-csapat ellátogatott a Helsinki Egyetem Finnugor Tanszékének magyarórájára is, ahol különleges vendégelőadóként hazánkról, Budapestről és iskolánkról tartottak prezentációt az egyetemistáknak, majd további kiscsoportos beszélgetéseket folytattak Vecsernyés Ildikó és Outi Tánczos, a Tanszék magyartanárainak vezetésével; illetve tiszteletüket tették az egyetem szomszédságában működő Liszt Ferenc Magyar Kulturális Központban, ahol megismerték az intézmény programjait, rendezvényeit és magyar nyelvű könyvtárát.
Köszönhetően a fenti intézményekkel kiépített szoros és virágzó szakmai kapcsolatoknak, bízunk a hosszú távú sikeres együttműködésekben.
Az összefoglalót készítette:
Kovács Dóra Tanárnő
Dora János Balázs Tanár úr